LATVIJAS LIELLOŽA
 
BildeBildeBilde
 
ceturtdiena, 25. jūlijs, 2024
Par Brīvmūrniecību / Regularitāte Brīvmūrniecībā un tās nozīme
 

Neregulārās (angl. irregular) jeb neīstās brīvmūrniecības nosaukums attiecināms uz ložām, kuras starptautiski netiek atzītas kā brīvmūrniecības pamatprincipiem atbilstošas. 1877. gadā Anglijas Apvienotā lielloža un līdz ar to arī visas pārējās regulārās lielložas liedza atzīšanu Francijas Lielajiem Austrumiem (Grand Orient de France), vēlāk arī Francijas Lielložai (Grand Loge de France).

Regularitāte ir mehānisms, ar kuru lielložas atzīst viens otru, tādējādi veicinot sadarbību lielložu starpā un dodot brīvmūrniekiem iespēju apmeklēt ložas citas lielložas teritorijā. Tajā pašā laikā regularitāte nepieļauj sadarbību ar ložām, kas ir neregulāras. Šī iemesla dēļ lielložas uztur citu jurisdikciju un regulāro ložu sarakstus.

Lielložas kas ir apstiprinājuši savstarpējo atzīšanu un pieļauj savstarpējas vizītes, tiek sauktas par brālīgām. Anglijas Apvienotā lielloža regularitāti nosaka, vadoties pēc vairākiem nosacījumiem, kas ir noteikti Anglijas Apvienotās lielložas konstitūcijā un to lielložu konstitūcijās, ar kurām ložas ir savstarpēji brālīgas. Tomēr ir iespējamas dažādas atkāpes atkarībā no nacionālajām un vēsturiskajām tradīcijām. Citas brīvmūrnieku grupas sevi organizē citādi.

Katrs no diviem vadošajiem brīvmūrnieku atzariem uzskata ložas savā iekšienē par “regulārām” un ložas no otra atzara par “neregulārām”. Anglijas Apvienotās lielložas atzars ir būtiski lielāks, un ar to brālībā esošās lielložas  kopā tiek saukti par regulāro brīvmūrniecību, kamēr lielložas kuri ir brālībā ar Grand Orient de France, tiek kopumā saukti par neregulāro brīvmūrniecību. Termins neregulārs tiek vispārīgi piemērots arī dažādiem veidojumiem, kas sevi saista ar brīvmūrniecību, bet kurus neatzīst neviens no galvenajiem atzariem.